Урок
позакласного читання у 5 класі за книгою Ольги Бусенко
Мета: викликати інтерес до
самостійного читання сучасної художньої літератури; розвивати навички добору
книг для читання, їх оцінювання, знаходження зернин мудрості, які можуть
знадобитися у житті; розвивати художню уяву, креативність висловлювань,
самостійність суджень; виховувати допитливість, оптимістичний світогляд,
бажання бачити світ красивим і доброзичливим, змінювати його на краще, бути
причетними до перемоги добра і справедливості у житті.
Тип уроку: урок-презентація.
Обладнання:
виставка
видань сучасних книг для дітей; ширма для розігрування лялькових діалогів;
мультимедійний проектор; книжка «Паперовий янгол» Ольги Бусенко (К.: Грані-Т,
2007. – Серія «Сучасна дитяча проза»); запис мелодії веселої дитячої пісні;
конверти, завдання; іграшки, кольорові кульки, кошик з різними предметами;
малюнки-предмети.
Методи,
прийоми і форми роботи: розповідь учителя, робота в групах, учнівські
повідомлення, інсценізовані діалоги, перевтілення, дослідження, дискусія, «бермудський трикутник», читання в
ролях.
Випереджувальні
завдання: учениці - підготувати виступ-презентацію; акторській групі – підготувати
інсценізацію фрагменту оповіді «Паперовий янгол»; детективу – провести
розслідування у розповіді «Різнобарвні хмаринки»; читачам (2) – виписати
жартівливі моменти із оповідок; бібліотекарю – огляд виставки сучасних книжок
для дітей.
Епіграф. Душа біжить в
дитинство, як у вирій…
Ліна Костенко
ХІД УРОКУ
На фоні веселої мелодії.
Учитель
«Коли Яринка була ще зовсім маленькою, бабуся Ганна
розповідала їй казочки.
Тепер Яринка підросла і складає власні казкові історії, а
бабуся їх записує, щоб потім розповісти їх своїм правнукам.
Кожна Яринчина оповідь починається малюнком. Приміром,
зображує дівчинка клена – а на ньому домальовує янгола. Ото саме тоді й зринає
в її уяві історія…»
Так, діти, починається уже відома вам книга письменниці
Ольги Бусенко «Паперовий янгол»
Ольга
Василівна Бусенко 1958 р. народилася у Дніпропетровській області. З 1965 року
живе у Києві. Тут закінчила школу, а потім і філологічний факультет державного
університету ім. Т. Г. Шевченка. Працювала викладачем російської та української
мови як іноземної в інституті культури. Зараз працює вчителем у Печерській
міжнародній школі.
Друкувалася
в дитячих журналах «Та-ра-ра», «Пізнайко», «Барвінок».
Учитель
Ви уже читали цю книжку і можете, очевидно, сказати, чому до нашого уроку
підібрано такий вислів-епіграф?
На екрані – епіграф.
Душа біжить в дитинство, як у
вирій…
Ліна Костенко
Учитель
Дитинство для нас усіх – неповторний час, веселий, добрий, чудовий… А з
якими поняттями, словами, подіями, людьми ви пов’язуєте його?
Кластеризація
поняття «дитинство».
Одночасно із
відповідями дітей (тато, дім, бабуся, сонце, брат, котик і т.д.) на екрані
з’являються їх зображення
Учитель
Ви – молодці. Так само думає і мріє головна героїня книжки «Паперовий
янгол» Яринка. Вона запросила вас усіх до своєї книги на гостину.
Учениця
Презентація
книжечки (підготовлений виступ-відгук).
Мене звуть Алінка. Я дуже люблю казки. Спочатку їх мені читала мама,
пізніше я навчилась сама розглядати кольорові малюнки, складати невеличкі
слова, а що не могла прочитати – довигадувала. Так книги увійшли у моє життя.
Їх було багато. Але коли до моїх рук потрапила збірка Ольги Бусенко «Паперовий
янгол», здивуванню моєму не було меж. Те, що Яринка (авторка усіх оповідок)
схожа на мене, я зрозуміла із першої сторінки. Я, так як і вона, люблю
малювати, а потім герої моїх малюнків оживають. Тоді я з ними розмовляю,
вигадую їм пригоди – кожен раз нові. Яринка, як і я, любить бабусю, слухає її
поради, ділиться враженнями і думками. Дівчинка хоче, щоб іграшкам було у неї
затишно і несумно – тому бере їх із собою на прогулянки. А я своїм іграшкам
влаштовую концерти: голосно співаю сучасні пісні і весело танцюю. Іноді як
модель демонструю їм мамині сукні, таємно взуваючи її ж туфлі на підборах.
Але із усіх Яринчиних казочок я багато разів перечитала оповідку про
паперового янгола. Вражена була усім. Описана дівчинкою іграшка ожила не тільки
на сторінках книги, а й у моїй уяві. Я чітко бачила блиск очей, лагідну
посмішку янгола, відчувала його страх, коли той залишився один серед гілля,
дякувала клену, що врятував від дощу та вітру. Разом із янголом сумувала за
художницею, хоча розуміла, що Яринка – хороша, турботлива і дуже відповідальна
дівчинка. І яке щастя, що в кінці розповіді з’явився у янгола брат-близнюк. Все
стало на свої місця.
Признаюсь вам усім чесно, що тепер насправді є три паперових янголи. Третій
висить (теж на сріблястій ниточці) у моїй кімнаті. Ви не уявляєте, як я його
люблю і як він мені допомагає. Коли не можу вирішити задачу з математики, хочу
розсердитись – торкнусь пальчиком янгола, заспокоюсь, дивись, задачка сама
розв’язалась. А коли сумно, на вулиці дощ, рахую річечки на віконному склі –
подивлюсь на янгола, він посміхнеться, і я вже рада, пострибаю на одній нозі до
мами на кухню (там завжди чомусь смачно пахне).
Знайдіть кожен собі янгола – друга, порадника, охоронця.
Учитель
Яринка – незвичайна дівчинка. Вона любить малювати те, що не усім відомо. А
ще вигадує історії.
Над ширмою з’являється кленова гілка із паперовим янголом.
Коротка розповідь історії «Паперовий янгол» (2 учні)
Інсценізація фрагменту ( використовуються ляльки).
Художниця. Дівчинко, люба, де
ти взяла цього янгола?
Яринка. Ми з бабусею
знайшли його на березі.
Художниця. Цього янгола
подарувала дуже дорога мені людина. Я така рада, що він не загубився назавжди.
Яринка. Ми написали
оголошення, але так ніхто і не зателефонував.
Художниця. Він тобі дуже
подобається? Ти не хочеш із ним розлучатися?
Яринка. Не хочу.
Художниця. А якщо я завтра
подарую тобі точно такого ж янгола-близнюка, тебе це влаштує?
Яринка. Влаштує. Я буду
вам дуже вдячна!
Художниця (по хвилі). Один із них твій. Я зробила його для тебе з любов’ю і подякою за те, що ти
зберегла мого янгола і так шанобливо до нього поставилася.
Учитель
А чого
навчає вас ця історія? Чим вона захоплює?
Учениця
Я звернула
увагу на певні вислови із твору: добрі книжки, бути стриманою та чемною,
зробити з любов’ю, мій янгол, дорога мені людина. Тепер знатиму, що словом
«янгол» називають лагідну, доброзичливу людину, завжди усміхнену і щиру, світлу
душею.
Над ширмою з’являються «клаптикові ляльки», бджілки,
хатинка, бабуся.
На екрані - «Історія, яку розповів Яринці старий берест»
Учитель
-
Яку історію хочуть
розказати вам ці персонажі?
-
Чому бабця була
чарівницею?
-
Чому бабуся не
хотіла ні подарувати, ні продати іграшок сільському голові?
-
А кому могла б
старенька довірити своїх ляльок? Чому?
-
Який висновок
повинен зробити для себе голова, посланці голови? (Рано чи пізно зло
повертається злом)
Над ширмою з’являються двоє собачок – Принцеса і Пірат,
кішка, кіт Семен.
На екрані – «Принцеса і Пірат»
Читання в ролях історії «Принцеса і Пірат» ( у
скороченому варіанті)
Рефлексія емоцій.
М е т о д «О д н о
ю ф р а з о ю»: учні коротко висловлюють свої враження від почутого.
Р о б о т а в г р у п а х. Завдання на картках: «Знайди
ключове слово».
Учитель
Персонажі цієї історії та Яринка порадились і залишили вам завдання:
склавши відповіді, утворіть ключові слова, які відкриють нам шлях до інших
історій книжечки.
Завдання
Озвучені відповіді з’являються на екрані.
1.
Як поставився Пірат
до біленької собачки біля паркану? Д… (доброзичливо)
2.
Собачки, побувавши
одне в одного в гостях, добре познайомились і
п… (потоваришували).
3-4. Що написали Пірат і Принцеса на маленьких дощечках як заповітні
бажання? (Завжди бути поруч з Принцесою. Ніколи не розлучатися з
Піратом)
5. Із чим вітали Пірата і Принцесу інші мешканці двору? (Зі щирою дружбою)
Над ширмою з’являються телевізор, бублик.
Учитель
Яринка
приготувала вам «заморочку із бочки». Якщо вгадаєте назву наступної оповіді, то
гостини продовжимо.
На екрані – «Телеманія Мишка Бублика», під назвою –
великий знак питання.
Нижче
з’являється таблиця «Мишкові радощі й печалі».
Мишко
|
Діти
|
Сестра
|
не ходить
на річку;
не бігає
на луг;
не
грається з дітьми;
дивиться
по телевізору усе підряд;
неспокійно
спить
|
веселяться,
спілкуються;
бігають,
граються; не сприймають Мишка; насміхаються;
не
розуміють його захоплень
|
Написала
листа на телебачення; повела у ліс; відправила на луг
|
Учитель
На цей раз
розповідь Яринки повинна заставити вас дати відповідь, у чому полягала помилка
Мишка Бублика; чому йому не цікаво було спілкуватися з дітьми; чому він став
дратівливим і чому йому почали снитися «жахливі» сни?
На екрані – довідка
Телеманія – надмірне
захоплення переглядом телепередач, схильність до перегляду усіх телепередач
підряд.
|
М е т о д «Ш в и д
к а д о п о м о г а» (презентація групи дослідників)
Завдання. Складіть поради
Мишкові, щоб допомогти йому позбутися хвороби «телеманії».
Мишко
неправильно відпочивав, тому з ним таке сталося. Наші поради будуть такими:
1)
Треба більше
посміхатися, веселитись, бігати.
2)
Варто часто гуляти
в саду, на вулиці, гратися з іншими дітьми.
3)
Потрібно робити
добрі справи, звертати увагу на тих, хто потребує допомоги.
4)
Подружитися з
книгами видавництва «Грані-Т», знайти нових друзів із книжок.
5)
Треба захотіти
побачити світ навколо себе кольоровим, цікавим, світлим, доброзичливим.
Ми хотіли б,
щоб до наших порад прислухались усі, не тільки Мишко.
Будьте
здорові й щасливі!
М е т о д «П е р е
в т і л е н н я»
Учитель
Уявіть себе
Мишком. Після «хвороби» хлопчик вирішив зовсім змінити своє життя. Які нові
справи знайшов би він собі? Запишіть це на аркушиках, озвучте їх від першої
особи.
Над ширмою з’явилися кольорові повітряні кульки.
На екрані – «Різнобарвні хмаринки» і зображення
кольорових хмаринок у вигляді тварин, птахів.
Учитель
У розповіді
«Різнобарвні хмаринки» цілком детективний сюжет. Хто із вас може провести розслідування
цієї історії?
М е т о д «Р о л ь
о в а г р а»
Детектив
Я провів розслідування і установив: а) город став яскраво-жовтим; б) у
сусідів сарай позеленів, як городина; в) дах на хаті баби Іванівни став
рожевим; г) коза стала наполовину білою, наполовину рожевою; д) Надійка і Тома
стояли жовті, як курчата; Мишко Бублик – бузковий; а Вовчик став рожевим, як
поросятко.
Але моє розслідування закінчилось упевненістю усіх – і дорослих, і малих, -
що усе це їм дуже сподобалося. Світ став таким веселковим, чистим, пахучим.
Проте Яринка попросила надати їй слово.
Яринка
Лежала я одного разу в садочку, дивилася на небо і раптом подумала: «А якщо хмаринки розфарбувати?! Ту, яка схожа на
поросятко, у рожевий колір, оту, що на крокодила, у зелений. А ген оту – в
бузковий…
Я швиденько взяла фарби, зійшла на пагорб, де росли високі дерева, залізла
на саме верховіття і почала фарбувати. Десь із десяток хмарин усе-таки встигла
розфарбувати.
Аж раптом хмаринки почали скупчувались, і за мить уперіщив ряснющий дощ!..»
Учитель
Яка справді
барвиста історія. Ніби кольорова екскурсія. Читаючи Яринчині оповідки, ви
мандрували із нею разом. Зустрічалися із різними героями, спостерігали їх
учинки, пізнавали світ навколо себе і бачили його особливим. Ви помічали багато
чого такого, що дорослі не можуть навіть уявити. Ось недавно нам передали деякі
речі із бюро знахідок. Чи зможете ви ці предмети повернути героям у їхні казки?
П р и й о м «Б ю р
о з н а х і д о к»
У руках учителя з’являються різні предмети, учні
відгадують, з якого вони твору, кому належать.
Срібляста
нитка – «Про паперового янгола»; янголу.
Окуляри і
книжка – «Історія про тигра, зебру і крокодила»; тигру.
Паспорти –
«Середа і Вареник»; двом городнім опудалам.
Іграшкові
стільчик, столик, ковдрочка – «Подарунок із Скандинавії»; тролю із сімейства
ліліпутових.
Маленький
чорний песик – «Пан Хо-хо та пан Хе-хе»; пану Хо-хо.
Морозиво
«Пломбір» - «Гусак на ім’я Парубок»;
гусакові.
Блакитні
пелюстки – «Дівчинка Волошка»; дівчинці Волошці.
Подушка –
«На добраніч»; Яринці.
Учитель
Кожен із нас
– родом із дитинства. А в ньому стільки несподіваних, кумедних, смішних
ситуацій та подій. Зараз ми заслухаємо «смішинки із жартівливої торбинки», в
яку їх назбирали читачі.
Вислови з’являються на екрані
М е т о д «В і л ь н и й п о л і т»
Учитель
У цій
прекрасній книжці є ще не одна цікава історія, інші персонажі, інтересні події.
Ви зараз маєте можливість показати свою уважність, спостережливість, уміння
самостійно читати і аналізувати твір. Назвіть героя і особливість його
характеру, котрі вам подобаються чи не подобаються.
Очікувані відповіді.
Бабуся Марія - зуміла навчити
дружити усіх мешканців двору – і тварин, і птахів.
Кіт Семен – не уміє дружити, але безсоромно користується тим, що
його усі пробачають.
Дідуган-чаклун – прикривається доброю посмішкою; треба уміти
протистояти таким.
Чорний кіт з
білою лапкою – допоміг утекти від чаклуна
дівчинці Волошці, щоб на землі розцвітали синьоокі квіти.
Маленька фея – навчила Яринку милуватися рідним Києвом, бачити
кольорові сни.
Пан Хо-хо – зрозумів, що на світ треба дивитися добрими очима і
уміти помічати його красу, тоді життя наповниться змістом.
Тітка Яринки
Сюзанна – ненароком привезла зі Скандинавії маленького троля
Ганса, який навчив усіх любити бабусину кішку Мусю, а бабуся стала приходити
частіше.
Опудала
Середа і Вареник – полюбили
мандрувати по чужих городах, а коли їх арештували, то вирішили охороняти тільки
свої, щоб іншим опудалам теж було що робити.
Сержант
міліції Данило Порядок – є чесним і
справедливим сторожем спокою громадян і уміє розібратися навіть у заплутаній
справі зі «злодіями-опудалами».
Крокодил – спочатку в силу своєї особливості характеру хотів
з’їсти усіх, але хлопчик зумів переконати його, що він лагідний і навіть уміє
співати.
М е т о д «Б е р м
у д с ь к и й т р и к у т н и к»
Учитель
Приємно, що
вам сподобалася книга, радує те, що познайомилися з героями. Давайте ми з вами тепер проведемо
міні-дискусію про те, яка книга потрібна сьогодні юним читачам.
Учні отримують ролі: письменниця (підготовлена
старшокласниця); герої: бабуся, Яринка, Янгол, Художниця та інші; критик
(підготовлений учень); читачі.
Учасники розташовуються колом навпроти одне одного.
Учитель скеровує дискусію, щоб усі в ній узяли участь,
висловились коротко і вичерпно.
Учитель узагальнює висліди обговорення у вигляді схеми на
екрані.
Учитель
Сьогодні,
передбачаючи результати нашої дискусії, я запросила шкільного бібліографічного
гнома. Він познайомить вас із новими книгами нашої книгозбірні.
Коротка інформація про нові книги з виставки
Учитель (на фоні тихого звуку дзвіночка)
Гляньте,
заворушилася гілка клена, задзвеніли його листки, ніби хочуть про щось сказати
чи повідомити. Янгол мені шепче, що це листочки не прості, а заговорені. Кожен
із вас може зняти один листочок і написати короткий лист Яринці. А вона їх
прочитає і знову, сподіваюсь, напише вам нову книжку.
Домашнє
завдання. Написати лист Яринці у книжку «Паперовий янгол»,
запропонувати нові сюжети.
Підсумки
Учитель
А тепер
заглянемо в нашу художню галерею. Ви намалювали портрети Яринки, от ми їх
оглянемо. Мені здається, Яринці вони дуже сподобалися б.
Огляд
виставки. «Кольорові коментарі» на фоні веселої мелодії.



Немає коментарів:
Дописати коментар